Kreatywna Agencja Webdesign

strony internetowe dla Twojej firmy

CMS w pigułce

CMS w pigułce

Każda osoba, która choć trochę zainteresowała się tematem tworzenia i prowadzenia własnej strony internetowej, z pewnością zetknęła się z terminem CMS. Jest to jedno z podstawowych zagadnień współcześnie tworzonych stron internetowych, dlatego też chcielibyśmy przybliżyć je bez korzystania ze słownikowych, a tym samym często niezbyt czytelnych, definicji – same istotne i praktyczne informacje.

Czym jest CMS

Nazwa jest skrótem z angielskiego wyrażenia Content Management System. W naszym języku rozwija się go natomiast jako System Zarządzania Treścią (stron internetowych). Jest to system, oprogramowanie, za pomocą którego możliwe jest tworzenie stron internetowych, a następnie zarządzanie ich treścią, czyli dokonywanie aktualizacji i wszelkich zmian związanych z zamieszczanymi tam tekstami, elementami graficznymi i innymi składnikami. Najlepsze jest to, że do obsługi CMS – a więc do dodawania, usuwania i modyfikowania treści stron www – nie jest potrzebna żadna zaawansowana wiedza z dziedziny informatyki. Dzięki temu każdy może łatwo prowadzić swoją stronę, oszczędzając tym samym na pomocy fachowców.

Podstawowe zalety systemów CMS

O pewnych ważnych korzyściach płynących z prowadzenia strony www opartej na CMS wspomnieliśmy wyżej. Nie są to jednak wszystkie zalety, dla których warto wdrażać to rozwiązanie. Spróbujmy wskazać te pozostałe najważniejsze:

  • prowadzona strona internetowa, nawet najbardziej rozbudowana, tworzy spójną całość,
  • prowadzenie strony jest bardzo proste. Wystarczy jeden dzień samodzielnej nauki, by sprawnie poruszać się po panelu administracyjnym, dokonując potrzebnych zmian,
  • za pomocą systemu CMS można kontrolować całą treść znajdującą się na stronie, łącznie z komentarzami internautów,
  • istnieje możliwość udostępniania różnego rodzaju dokumentów do pobrania,
  • każdy z moderatorów strony www może mieć ściśle określone i właściwe tylko sobie uprawnienia,
  • strona ma charakter modułowy, a więc można w każdej chwili rozwijać ją, dodając nowe strony, podstrony, wpisy oraz inne elementy.

A to są tylko niektóre z wielu zalet, jakie wiążą się z prowadzeniem strony www opartej o System Zarządzania Treścią.