Kreatywna Agencja Webdesign

strony internetowe dla Twojej firmy

Przegląd najpopularniejszych Systemów Zarządzania Treścią

Przegląd najpopularniejszych Systemów Zarządzania Treścią

Termin CMS, czyli System Zarządzania Treścią, znany jest każdemu, kto choć trochę postanowił zainteresować się tematyką tworzenia i prowadzenia strony internetowej. Niemal wszystkie dostępne na rynku szablony stron – zwłaszcza te gotowe, w tym darmowe – oparte są właśnie na CMS. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to zawsze jeden taki sam system. Istnieje wiele systemów CMS, które różnią między sobą poszczególnymi funkcjami. Ta różnorodność sprawia, że mamy możliwość tworzyć tanie strony internetowe zgodne z naszymi faktycznymi potrzebami. Przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym dziś systemom CMS i zobaczmy, w jakich sytuacjach warto po nie sięgać.

WordPress

Jest to jeden z czołowych Systemów Zarządzania Treścią, przeznaczony zwłaszcza do stron, w których to tekst pisany stanowi trzon. Blogi, witryny informacyjne, a także strony o charakterze statycznym doskonale sprawdzają się w oparciu właśnie o WordPress. System ten jest darmowy i do tego dostępny w kilku wersjach, łatwy w instalacji i w obsłudze, a także bardzo funkcjonalny - użytkownik ma do wyboru wiele przydatnych wtyczek, przy czym za niektóre z nich należy zapłacić (na szczęście niewiele). Wtyczki dotyczą nie tylko funkcjonalności, ale i bezpieczeństwa posiadanej strony.

Joomla!

Jeśli myślimy o stronie rozbudowanej i bardziej zaawansowanej, wówczas Joomla! może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jednocześnie obsługa tego systemu jest bardzo prosta, wręcz intuicyjna – na pewno poradzi sobie z nią nawet osoba, która dopiero rozpoczyna przygodę z prowadzeniem strony internetowej. Już podstawowa wersja systemu Joomla! jest funkcjonalna (początkujący użytkownik potrzebuje trochę więcej czasu na oswojenie się z tym systemem niż z WordPressem), ale jeśli odczujemy niedosyt, będziemy mogli zdobyć wiele dodatków i szablonów graficznych, którymi będzie można rozszerzyć możliwości prowadzonej strony. Niektóre są darmowe, inne płatne, przy czym zwykle płaci się za naprawdę wysoki i profesjonalny poziom. Pamiętajmy jednak o tym, że strona oparta o CMS Joomla! będzie wymagać dobrego hostingu, a dokładnie serwera o dość wysokiej mocy.