Kreatywna Agencja Webdesign

strony internetowe dla Twojej firmy

Jaką rolę pełnią widgety na stronie internetowej?

Jaką rolę pełnią widgety na stronie internetowej?

Co stanowi o tym, że dana strona internetowa jest atrakcyjna dla odbiorców? Oczywiście trudno wskazać tu jeden czynnik, niewątpliwie jednak duże znaczenie ma połączenie funkcjonalności z atrakcyjnym wyglądem – a tym właśnie wyróżniają się widgety, zwane również widżetami, po które coraz chętniej sięgają administratorzy stron internetowych.

Wszystkie strony internetowe mogą posiadać w swojej strukturze widgety – mogą to być strony o charakterze informacyjnym, rozrywkowym, sklepy, typowe strony firmowe czy blogi. A najlepsze jest to, że bardzo często widgety można umieszczać zupełnie za darmo. Ale wyjaśnijmy najpierw, czym są te atrakcyjne elementy stron internetowych. Widgety to dodatki o charakterze interaktywnym, które urozmaicają daną stronę www zarówno w ciekawe wizualnie elementy, jak i w praktyczne informacje oraz funkcje. Tym sposobem widgety mogą np. pokazywać prognozę pogodę na najbliższe dni, statystyki strony, kalendarz na aktualny miesiąc, okienko ze skróconymi wiadomościami z wybranego serwisu informacyjnego, przegląd zdjęć znajdujących się na stronie, różnego rodzaju pliki wideo, odtwarzacze muzyki, radia i tym podobne komponenty.

Umieszczenie widgetów na stronie internetowej nie jest trudnym procesem. Bardzo często te mają również charakter uniwersalny i mogą współpracować z dowolną przeglądarką internetową. Aby móc z nich korzystać, trzeba po prostu wprowadzić do swojego serwisu dodatkowy fragment kodu. Większość z dostępnych widgetów korzysta z najpopularniejszych i zarazem nie wymagających dużej ilości miejsca na kod technologii JavaScript oraz flash.

A gdzie można znaleźć widgety? W sieci jest ich tysiące. Najłatwiejszy dostęp do szerokiego ich wyboru znajdziemy na stronach katalogowych poświęconym widgetom. Jeśli zależy nam na popularnych i dobrej jakości dodatkach, możemy skorzystać np. z serwisu Gadżety Google.

Podsumujmy więc, dlaczego warto decydować się na zamieszczanie widgetów na stronie www:

  • wprowadzają dodatkowe opcje przydatne i atrakcyjne dla odbiorców,
  • potrafią uatrakcyjnić stronę także pod kątem graficznym,
  • ich wprowadzenie na stronę jest bardzo proste, można to zrobić w każdym momencie, niekoniecznie na etapie projektowania i tworzenia,
  • bardzo często są darmowe, więc wprowadzając je, nic nie tracimy.